folklormania_trencin1_VZVykrúcanka, polnočný, redový alebo venčekový tanec sa zvyčajne tancuje o polnoci a symbolizuje premenu nevesty na ženu. Podľa niektorých zvykov sa neveste najprv sníme z hlavy svadobná parta. Nevesta dostane na hlavu čepiec alebo šatku, čo symbolizuje jej prijatie medzi vydaté ženy.

Nevesta (niekde aj ženích) tancujú tanec postupne so všetkými hosťami. Mladý pár tým preukazuje úctu a vďaku za to, že pozvaní hostia prišli na ich svadbu. Každý z prítomných, ktorý si zatancuje im na oplátku za to vhodí do klobúka malý peniaz. Aby mladý pár mal čosi našetrené na začiatok…

V každej dedine sú zvyky iné. Preto nájdeme rôzne alternatívy tohto tanca. Niekde tancuje len nevesta, niekde zbiera peniaze do misy krstná mama, či samotný manžel. Po tanci niekde hostia dostávajú niečo malé na pripitie, prípadne drobný darček. V niektorých krajoch si muž musí svoju milú chrániť, lebo slobodní mládenci sa snažia ešte niečo z oblečenia ukradnúť neveste, aby ich mohli potom ženíchovi predať za tekuté výkupné.

Po tanci sa mladomanželia zvyknú prezliesť do druhých šiat – je to symbolika, že sa z nich stal muž a žena.

Redový začíname, bo šumnú mladú máme.
Starší družba tancuje, svatka naj še richtuje.
A kec svatka nemože, druhý družba pomože.
Naša mladá jak babka, začepila ju svatka.
Naša mladá jak sosna,dze ši teľa vyrosla.
Vyrosla ja u jarku, medzi drobnú fialku.

 

Model: Monika a Juraj z FS Technik
Foto: Katarína Melišová